Czym są olejki eteryczne?

Czym są olejki eteryczne?

 

Kiedy myślałam o tym jak opisać olejki eteryczne, przypomniało mi się, jak latem zrywałam w ogródku babci kilka gałązek mięty. Niesamowity i intensywny zapach pamiętam do dziś. Podobnie jak napój z zaparzonej mięty. mmmm….

Ten zapach to właśnie olejek eteryczny.

liść mięty w powiększeniu

Na zdjęciu widać woreczki wypełnione olejkiem eterycznym.  Mówiąc inaczej olejek eteryczny to lotna substancja, pozyskiwana z różnych części roślin, takich jak, kora, łodyga, liście, korzeń a nawet żywica.

 

Co znaczy substancja lotna,

to małe organiczne cząsteczki, które w temperaturze pokojowej zmieniają swą postać z ciekłej na lotną. Cały proces dzieje się bardzo szybko, dzięki czemu cząsteczki równie szybko wchodzą w reakcję ze środowiskiem, czy to człowiek, zwierzę, owad czy po prostu  powietrze. Dlatego tak szybko czujemy zapach. Na biologii uczyłam się, że receptory węchu przekazują informację zapachową do mózgu w ciągu 2 sekund Zapach jest tak cenny, że chronimy olejki szczelnie zakręcając buteleczki.

Ciekawostka – zalakowane naczynia z olejkami umieszczano w piramidach i nawet po 3 tysiącach nie straciły swoich właściwości.

Metody pozyskiwania olejków eterycznych są różne a najczęściej spotykane to destylacja i tłoczenie na zimno. Pisząc to myślę o książce “Pachnidło” . Zapach jest potężnym narzędziem, wpływającym na ludzkie emocje.

 

Pozyskiwanie olejków eterycznych trwa nieprzerwanie od czasów  starożytnych. Ludzie już wtedy korzystali z dobrodziejstw natury oraz szukali pomocy w różnych dolegliwościach.

I tu wrócę do herbaty ze świeżej mięty zaparzanej przez moją babcię. Czy wiesz, że kropla olejku eterycznego z mięty ma takie działanie jak 28 filiżanek herbaty miętowej?

Jakie działanie mają olejki?

Olejek eteryczny ma za zadanie chronić roślinę przed różnego rodzaju chorobami, szkodnikami i pasożytami a czasem wabić owady w celu zapylenia.

Dla człowieka najważniejszymi są działania: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyseptyczne.

jak działają olejki eteryczne

Na grafice pokazano jak działają cząsteczki olejku eterycznego na komórki organizmu.

Pokonują barierę krew mózg i docierają tam w ciągu 2 sekund. Potrafią wniknąć do wnętrza komórki przez jej błonę a w ciągu 20 minut docierają do każdej komórki naszego ciała.Wspomagając jej naturalne “umiejętności” oczyszczanie, regenerację i odbudowę.

Mówi się, że teraz  jest moda na olejki eteryczne ale ja uważam, że to mnogość badań potwierdzających ich skuteczność we wspomaganiu naturalnych zdolności organizmu mówi sama za siebie. Czasy kiedy koncerny chemiczne świętowały sukcesy przechodzą do lamusa, bo sztuczna chemia zamiast pomagać bardzo szkodzi. Ile razy rozmawiam ze starszymi osobami słyszę, że ich pokolenie było silniejsze. Niestety to prawda że czasy się zmieniły, odeszliśmy od natury, mniej się ruszamy, częściej zapadamy na choroby cywilizacyjne.

Chciałabym oszczędzić tego mojemu dziecku i wspomóc całą rodzinę najbardziej naturalnymi olejkami jakie poznałam.

Są to skoncentrowane, pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł oraz badane wnikliwie na każdym etapie produkcji Olejki eteryczne doTerra. Jedyne olejki, które znam i wiem że można stosować je do wewnątrz. Czyli dodawać na przykład do wody do picia. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Jeśli zainteresował cię temat olejków eterycznych i chciałabyś dowiedzieć się więcej daj znać w komentarzu. Organizuję lekcje olejkowe na których można powąchać konkretne olejki i posłuchać o ich zastosowaniu w życiu codziennym. W cenę każdego spotkania wliczona jest próbka olejku.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Megi napisał(a):

    Ja:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *