Jak emocje budują poczucie wartości dziecka

emocje buduja poczucie wartosci u dziecka
Jak emocje wpływają na budowanie poczucia wartości u dzieci? Moje przemyślenia po warsztatach umiejętności wychowawczych.
Jestem mamą 7 latki i często czułam  się wypompowana a nawet wyczerpana, dlatego zapisałam się na warsztaty umiejętności wychowawczych. Podczas warsztatów odkryłam, że trudność sprawiają mi moje emocje. A konkretnie złość.
Chowałam złość,  żeby nie krzyczeć i nawet długo mi się to udawało ale płaciłam za to wyczerpaniem. Kończyło się to dużo większym krzykiem, niż ten który tłumiłam. Czułam się winna, że nad tym nie panuję. I znowu przez jakiś czas udawało mi się uniknąć wybuchu – do czasu… Błędne koło..
Idąc tym torem okazało się, że uważam złość za „złe” uczucie i najchętniej chciałabym je wykasować.
Odpowiedziałam sobie sama na pytanie – dlaczego tak myślę? Bo w moim rodzinnym domu okazywanie złości nie było tolerowane.
Tak naprawdę nie ma uczuć dobrych i złych. Każde jest potrzebne.
Złość jest nam potrzebna, bo to dzięki niej wiemy, gdy coś nam przeszkadza, narusza nasze granice. Mało tego! Złość daje nam siłę, żeby to zmienić, żeby wszystko wróciło na swoje miejsce!
Jestem świadomą mamą – czytam o tym, co wspiera rozwój mojego dziecka? Jak je motywować? Jak wspierać jej samodzielność?
Kluczem do wszystkiego jest budowanie relacji z dzieckiem, zrozumienie i akceptacja  jego uczuć.
Ale wiecie co, zapomniałam o własnych .
Na warsztatach nauczyłam się na nowo mówić o swoich emocjach. Dzięki temu czuję się bardziej kompetentna jako mama a swoją córkę uczę – na swoim przykładzie -, że akceptacja emocji daje siłę i mądrość. Wiem też, że w ten sposób buduję jej zdrowe poczucie własnej wartości.
Chcesz dowiedzieć się jak to robię? Jakich słów używam? O konkretnych sposobach opowiem na najbliższym spotkaniu w mamokawiarni.
Już jutro, we wtorek 4 grudnia o  godzinie 10:00.
Miejsce: Cool School Mińsk Mazowiecki
ul. Kościuszki 25 IV piętro windą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *